História oddelenia

Od roku 1961 po súčasnosť


História oddelenia sa začína písať rokom 1961

Zimným semestrom školského roku 1961/1962 vzniká Katedra teórie výroby a prác v dielni. Prispela k tomu aj skutočnosť, že zavedením pracovného vyučovania na ZDŠ sa ukázala potreba študovať tento predmet v kombinácii s predmetmi prírodovedného charakteru: s matematikou, fyzikou, chémiou a zemepisom. V tomto čase sa reorganizovalo štúdium aj na Pedagogickom inštitúte a predmet teória výroby a práce v dielňach už nebol povinný pre všetkých študentov.
Katedra svoj vývin musela viazať na zmenu učebných plánov a učebných osnov a v dôsledku toho meniť svoju náplň.
Hlavnou úlohou katedry bolo:

  • Zvyšovať odbornú úroveň učiteľov, okrem iného účasťou učiteľov na seminároch z vysokoškolskej pedagogiky.
  • Zlepšovať odbornú stránku pedagogickej činnosti učiteľov. Od svojho vzniku katedra presadzovala potrebu diferencovať prípravu študentov na prax podľa stupňov škôl, pre ktoré sú pripravovaní.

V školskom roku 1962/1963, bol zrušený všeobecný základ a trojkombinácie. Pôsobnosť katedry sa sústreďuje na prvý až štvrtý ročník odborného štúdia na internom a diaľkovom štúdiu aprobácií matematika-práce v dielňach, fyzika-práce v dielňach, chémia-práce v dielňach a na prípravu študentov pre 1.-5. ročník z metodiky pracovného vyučovania v III. ročníku štúdia (KPÚ), nadväzuje na spoluprácu so závodom SEZ – Křižík Dukla, Prešov a upevňuje spoluprácu so všetkými závodmi, do ktorých chodili študenti na výrobnú prax. Členovia katedry sa zapájali do mimoškolskej činnosti a činností spadajúcich do rezortu Ministerstva školstva a vtedajších masovospoločenských aktivít.

V školskom roku 1963/64 katedra mení učebné plány a osnovy (pokyn z Ministerstva školstva), dochádza znovu k hlbšiemu vymedzeniu cieľov a náplne práce katedry.

S vydaním nového vysokoškolského zákona (1965 /1966) súvisia aj zmeny učebných plánov, čo umožnilo zaviesť nový učebný predmet Technická mechanika. Týmto predmetom sa ešte viac zvýraznila nutnosť rozvíjať technické myslenie a ústup od prevahy remeselného charakteru výučby. Náplň novozavedeného predmetu pozostáva z oboznámenia sa so základnými otázkami mechaniky tuhých telies, kvapalín a plynov.

Priebeh rokov 1966/1967 bol v znamení nástupu na novú koncepciu výučby – bol hľadaním nových východiskových momentov, ktoré spočívali v tom, že sa pri výučbe znižoval podiel „remeselnej zručnosti-fyzickej práce“ ako výkonného prostriedku a hlavný dôraz bol kladený na požiadavky II. vedecko-technickej revolúcie, to znamená na rozvoj technického myslenia, technickej predstavivosti a konštrukčných schopností.

Do vzniku samostatnej katedry výučbu teórie výroby a prác v dielňach realizovali (resp. sa na výučbe poďieľali) Ing. Ján Tulenko, Ing. Viktor Šoltés, Magda Krulišová, Ladislav Ferenčík, Vasil Ihnaťuk. Toto zloženie bolo až do školského roku 1961/1962, kedy vznikla samostatná katedra teórie výroby a prác v dielňach.
Na katedre teórie výroby a prác na dielňach okrem už spomínaných ďalej pôsobili: Anna Tkáčová, Ján Sremaňák, Helena Rimarčíková, Imrich Maričák, Imrich Pavlovič, Peter Gabor, Imrich Borovský, Ing. Karol Illiaš.

V nasledujúcich rokoch sa názov katedry menil takto:

Katedra základov priemyselnej výroby

(1. 9. 1964 – 30. 9. 1972)
vedúci: Ing. Ján Tulenko

Katedra matematiky, fyziky a základov priemyselnej výroby

(1. 10. 1972 – 31. 8. 1978)
vedúci: doc. RNDr. Ondrej Strečko, CSc.

Katedra fyziky a základov techniky

vedúci: Ing. Ján Tulenko (1. 9. 1978 – 14. 10. 1980)
vedúci: doc. Ing. Pavel Šuťák (15. 10. 1980 – 15. 12. 1989)
Členovia katedry: Ing. Pavel Šuťák, doc. RNDr. Ján Birčák, CSc., PhDr. Ladislav Ferenčík, Dr. Michal Mlynár, CSc., Ing. Karol Illiaš, Ing. Miloslav Kotulič, Ing. Ján Tulenko, PaedDr. Jozef Pavelka, Imrich Borovský, Anna Tkáčová.
Oddelenie základov poľnohospodárskej výroby:
doc. Ing. Martin Dziak, CSc., doc. Ing. Ladislav Orenčák, CSc., Pavol Guňa.

Katedra technickej výchovy

vedúci: doc. Ing. Karol Illiaš, CSc. (1. 9. 1990 – 20. 11. 1997)

Členovia katedry: Ing. Karol Illiaš, CSc., PaedDr. Jaroslav Šoltés, PaedDr. Peter Beisetzer, Mgr. Peter Csatáry, Ing. Milan Bernát, PhDr. Ladislav Ferenčík, Ing. Miloslav Kotulič, CSc., PaedDr. Jozef Pavelka, PaedDr. Iveta Šebeňová, doc. Ing. Pavel Šuťák, Ing. Oleg Tkáč, PaedDr. Igor Urban, Igor Gajdoš, Pavol Krupa.
vedúci: prof. Ing. Michal Šefara, CSc. (21. 11. 1997 – september 2003 )

Katedra techniky a digitálnych kompetencií

(od 6. 9. 2004)
Vedúci: doc. PaedDr. Jozef Pavelka, CSc. (od septembra 2003)

Členovia katedry:
PaedDr. Peter Beisetzer, PhD., Ing. Milan Bernát, PhD., PhD, RNDr. František Franko, Mgr. Vojtech Rusňák, PaedDr. Jaroslav Šoltés, Ing. Oleg Tkáč, PaedDr. Igor Urban, PhD.,  Antónia Marinicová, Ondrej Tabačko.

Externí členovia katedry:
prof. Ing. Michal Šefara, CSc.,

Z rozhodnutia AS FHPV na návrh dekana FHPV PU dňom 1. 1. 2002 pri katedre  vzniklo Oddelenie informačno-komunikačných technológií (IKT). Cieľom zriadenia uvedeného oddelenia bolo zabezpečiť výučbu IKT – gramotnosti u všetkých študentov FHPV PU v 1. až 3. ročníku a  prehĺbiť pripravenosť absolventov fakulty a špecificky pripraviť študentov technickej výchovy pre informačnú spoločnosť. Poverený vedením oddelenia bol doc. Ing. J. Bajtoš, CSc., PhD, neskôr RNDr. František Franko, členmi oddelenia boli Ing. Viera Perečinská, Ing. Bianka Horváthová, Ing. Marián Mochnay a Mgr. Vojtech Rusňák. Z rozhodnutia AS PU bol ku dňu 1. januára 2006 zriadený Ústav digitálnych kompetencií PU (ÚDK PU) a v tejto súvislosti z rozhodnutia AS FHPV PU bolo dňa 15. februára 2006  oddelimitované Oddelenie IKT z katedry na novozriadený Kabinet IKT FHPV ÚDK PU. Z katedry na novozriadený útvar odišli Ing. Viera Perečinská, Ing. Bianka Horváthová a Ing. Marián Mochnay.

Súčasnosť

V 2010 roku boli na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove uskutočnené štrukturálne zmeny. V rámci novej  organizačnej štruktúry  o. i. došlo k integrácii bývalých troch samostatných katedier, čím vznikla  Katedra fyziky, matematiky a techniky.  Uvedená katedra má tri  samostatné oddelenia: fyziky, matematiky a techniky. Vedúcim novozriadenej katedry sa stal do roku 2022 dr.h.c. doc. PaedDr. Vladimír Šebeň, PhD.

doc. RNDr. Sergej Iľkovič, PhD.

Súčasný vedúci katedry Fyziky, matematiky a techniky

Zamestnanci

Oddelenie techniky 2010/2013

(Zľava: doc. PaedDr. Peter Beisetzer, PhD., doc. Ing. Milan Bernát, PhD., Mgr. Vojtech Rusňák, PhD., PaedDr. Jaroslav Šoltés, PhD., prof. PaedDr. Jozef Pavelka, CSc.)